Realizujeme projekty na podporu sendvičové generace

Sendvičová generace je fenoménem poslední doby. CRSP realizuje projekty na podporu sendvičové generace. Jaké to jsou se dozvíte v následujícím článku.

Co je to ta sendvičová generace?

Možná vám to zní jako něco spojeného s jídlem, ale víc vzdáleni od pravdy byste být nemohli. Pojem sendvičová generace se používá pro osoby, které se ocitly v situaci, kdy se starají o své děti i své staré rodiče, anebo rodiče partnera či partnerky. V dnešní době se toto životní uspořádání stává stále běžnějším a je dost pravděpodobné, že do této generace patříte i vy, aniž byste si toho byli vědomi.

Tito lidé mají spoustu povinností, jsou zavaleni úkoly a starostmi. Jsou na ně kladeny nároky spojené s péčí o dítě, o starého člověka, a ještě musí mnohdy stíhat své vlastní zaměstnání. Tyto požadavky jsou značně odlišné a vyžadují od příslušníků sendvičové generace, aby dokázali skloubit často až nemožné. Není proto divu, že se tato zátěž může projevit na jejich vlastním zdraví a psychické pohodě. Lidé, žijící v takzvaném sendviči, se mohou potýkat se spoustou problémů a překážek, řešit všemožná dilemata a být tím vším vysílení. Jsou také skupinou, o které se tolik nemluví, ale současně jsou nezbytnou a důležitou součástí neformální péče.

Vnímáme jako důležité se o tomto tématu bavit, zjišťovat, jak se tito lidé cítí, jaké mají potřeby. Co by jim pomohlo a jak se vyrovnávají se svou situací.

Projekty na podporu sendvičové generace. Co v nich děláme?

Online adresář služeb

Máme k dispozici online adresář služeb ve městě Brně, který pravidelně aktualizujeme

Blog pro sendvičovou generaci

Píšeme články na blogu

Podcast o sendvičové generaci

Nahráváme podcasty o sendvičové generaci

Medializujeme sendvičovou generaci

Téma zviditelňujeme v tisku a online zpravodajských portálech. Bavíme se o něm na kulatých stolech s odborníky a prezentujeme na krajských platformách a konferencích.

Zajímá vás více? Navštivte náš web www.sendvicovagenerace.cz anebo FB stránku @sendvicovysenior.

Realizaci projektů podporuje Magistrát města Brna, Odbor zdraví (projekt Sendvičová generace – neuchopený fenomén dnešní doby) a Jihomoravský kraj (projekt Podpora sendvičové generace v Jihomoravském kraji)

Víte o tom, že i senioři mohou být sendvičovou generací?

Pečující senior je stále viditelnějším fenoménem dnešní doby. Babičky a dědečkové ve věku 60 a více let, kteří tu jsou pro své děti, svá vnoučata a často se starají rovněž o vlastní rodiče ve vysokém věku. Tato mezigenerační role, nazývaná sendvičovou generací, je zvláště pro seniory velmi náročná.

Na rozdíl od sendvičové generace produktivního věku, sendvičový senior se již potýká s problémy týkající se této věkové skupiny.
Více informací najdete na webu www.sendvicovysenior.cz.

Aktivity projektu "Senioři jako sendvičová generace" jsou podpořeny z dotačního programu Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností.

brno-logo
Za finanční podpory statutárního města Brna
jmk-logo
Spolufinancováno Jihomoravským krajem