podcast-o-sendvicove-generaci

Zaposlouchejte se do podcastu o sendvičové generaci

Podcast o sendvičové generaci Centra pro rodinu a sociální péči přináší sérii rozhovorů s odborníky o problémech, se kterými se může tato generace setkat.

Staráte se o děti a současně o své starší rodiče? Pak se zaposlouchejte do podcastu o sendvičové generaci

Postupně v jednotlivých dílech uslyšíte, o jaké problémy může jít a jaké mnohdy komplikované situace musí ti, kdo se starají jak o své děti, tak o seniory, řešit. Ať už se jedná o výběr pobytových či pečovatelských služeb, složitost mezigeneračních vztahů anebo důležitou a často opomíjenou péči o sebe. Samozřejmě se dozvíte i možnosti, jak si s danou situací poradit či jak se s ní vyrovnat.

„Chceme v rozhovorech ukázat, že v tom pečující nejsou sami,“ vysvětluje moderátorka podcast a pracovnice CRSP Lenka Špaková, „snažíme se mluvit o možnostech, jak problémy řešit a rádi bychom sendvičové generaci dodali odvahu a povzbudili ji.“

V současné době jsou je natočeno osm dílů. „Jsem moc ráda za zpětnou vazbu od posluchačů, kterou jsme v průběhu dostávali. Ukázalo se totiž, že by uvítali další rozhovory o praktických věcech. Proto jsme do dalších dílů zařadili například problematiku příspěvku na péči anebo život s Alzheimerem,“ doplňuje moderátorka.

podcast-o-sendvicove-generaci

Kde si poslechnout podcast o sendvičové generaci

Podcast o sendvičové generaci je možné si poslechnout na webech sendvicovagenerace.cz a sendvicovysenior.cz, ale také na platformách YouTube, Spotify nebo Anchor.

V České republice se v tzv. „sendviči“ nachází přibližně každý 7. člověk ve středním věku. Péče o druhé je náročná. Nese s sebou omezení a nároky nejen na pečujícího, ale na celou rodinu. Ať už se jedná o bydlení, finance, časovou, psychickou a fyzickou zátěž, obtíže spojené s poskytováním zdravotní péče apod. Je důležité, aby na to pečující nebyli sami, mohl je někdo zastoupit a odlehčit jim. Aby si řekli o pomoc rodině a známým a ti, aby je vyslyšeli a pomohli. Rovněž potřebují, aby fungovaly sociální služby, aby bylo dostatek odlehčovacích a terénních služeb, které budou mít volnou kapacitu. Sendvičová generace také potřebuje přístup k důležitým informacím

Je nutné o problematice sendvičové generace mluvit, vědět o jejích potřebách a podnikat kroky, které jí mohou pomoci a podpořit ji v nelehké situaci. „I z toho důvodu se snažíme problematiku sendvičové generace zviditelňovat a medializovat. Jedním ze způsobů je i vysílání našeho podcastu. Proto vás zveme k jejich poslechu,“ uzavírá Lenka Špaková z CRSP.

Zajímá vás více? Navštivte náš web www.sendvicovagenerace.cz anebo FB stránku @sendvicovysenior.

Realizaci projektů podporuje Magistrát města Brna, Odbor zdraví (projekt Sendvičová generace – neuchopený fenomén dnešní doby) a Jihomoravský kraj (projekt Podpora sendvičové generace v Jihomoravském kraji)

Víte o tom, že i senioři mohou být sendvičovou generací?

Pečující senior je stále viditelnějším fenoménem dnešní doby. Babičky a dědečkové ve věku 60 a více let, kteří tu jsou pro své děti, svá vnoučata a často se starají rovněž o vlastní rodiče ve vysokém věku. Tato mezigenerační role, nazývaná sendvičovou generací, je zvláště pro seniory velmi náročná.

Na rozdíl od sendvičové generace produktivního věku, sendvičový senior se již potýká s problémy týkající se této věkové skupiny.
Více informací najdete na webu www.sendvicovysenior.cz.

Aktivity projektu "Senioři jako sendvičová generace" jsou podpořeny z dotačního programu Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností.

brno-logo
Za finanční podpory statutárního města Brna
jmk-logo
Spolufinancováno Jihomoravským krajem