Pomoc Ukrajině a jejím občanům

20 vzkazů pro lidi, kteří prožívají trauma

V češtině

V ukrajinštině

Nacházíte se Vy nebo někdo ve Vašem okolí v naléhavé situaci v souvislosti se situací na Ukrajině?  

Informace a kontakty pro pomoc občanům Ukrajiny:

Rozhodli jste se finančně přispět na urgentní humanitární pomoc Ukrajině?

Nebo byste rádi nabídli konkrétní pomoc?

  • Informace o humanitární sbírce Diecézní charity Brno a kontakty pro nabídky pomoci najdete zde.

Stojíme za Ukrajinou. 🙏

Efektivní pomoc je ta, která je koordinovaná a chtěná

Je neuvěřitelné, jaká vlna pomoci a solidarity se zvedla. Češi umí opravdové zázraky. 💛Teď vás ale prosíme – zastavte se, nadechněte a hlavně nepomáhejte na vlastní pěst. Nyní je potřeba napnout síly koordinovaně tak, aby se opravdu pomáhalo.
 
❗ Nejezděte na blind na hranice – přechody jsou zacpané auty, místní sklady jsou plné všeho možného, řidičů je někde víc než uprchlíků. Jeďte pouze tehdy, kdy vás vyšle nějaká organizace, nebo pokud nemáte konkrétní kontakt, poptávku, potřebu.
 
❗ Neorganizujte sbírky bez toho, abyste věděli, kam na Ukrajině pomoc půjde a kdo si je přebere. Věci pak zůstanou bezprizorní na hranicích a nepomůžou.
 
Skvěle to vystihla Marie Heřmanová z Pomáháme lidem na útěku: “Nejde o to, že ‘my chceme pomoct’, tady jde o to, že někdo potřebuje pomoct, my musíme nejdřív vědět kdo, co potřebuje a že mu to opravdu pomůže. Instagramem, Facebookem lítají sbírky oblečení, věcí pro děti, které někdo někam poveze dodávkou… posledních 24 hodin jsem strávila hodně usilovným zjišťováním toho, jak to na hranicích vypadá. Jsme ve spojení s dobrovolníky tam. A ta představa, že tam někdo jen tak může přijet dodávkou je úplně mimo – ani se k těm hranicím nedostane. Za ty léta dobrovolničení jsem viděla v různých uprchlických táborech na Balkáně tolik zbytečnýho oblečení, že se mi chce brečet z toho.”
 
🙏 Prosíme, přemýšlejte nad tím a nedělejte sbírky pro sbírky. 🙏
 
📌 Pokud máte auto, čas, byt, vybavení i cokoliv jiného, dejte vědět a počkejte, až vaši pomoc koordinovaně využije třeba Člověk v tísni, nebo Český červený kříž, který situaci na místě zná velmi dobře. Tak v tuto chvíli pomůžete opravdu nejvíc. ➡️https://www.pomahejukrajine.cz/
 
📌 Dávejte pozor i na sebe, na své zdraví a psychickou pohodu. Víme, že je těžké sedět doma a čekat. Nebojte si ale říct o pomoct, pokud vás to začne přemáhat. Nejste v tom sami. ➡️https://www.mvcr.cz/…/psychologicka-pomoc-pro-obcany…
Krize nekončí, naopak možná bude trvat ještě dlouho. Je důležité nevyčerpat všechnu pomoc hned, když bude ještě potřeba. Pokud teď nikam nepojedete a pošetříte si dovolenou na půlku března, bude to možná ještě cennější. Váš čas přijde. 🦸‍♂🖤
 
Děkujeme za všechno, co už děláte. Společně porazíme i velké zlo. 🤝
 

Stojíme za Ukrajinou. 🙏

Od 1. 1. 2022 i nadále platí pro účast na pohybových aktivitách (veškerá cvičení) povinnost prokázat bezinfekčnost O-N jednou z možností:

•  platný očkovací certifikát (od dokončení očkovacího schématu uplynulo nejméně 14 dní a v případě osoby, která dovršila 18 let věku, zároveň nejvýše 270 dní nebo byla očkována posilovací dávkou) nebo
platný certifikát o prodělané nemoci nebo
při nedokončeném očkování = předložení potvrzení o očkování alespoň jednou dávkou plus PCR test (platnost 72 hodin) na recepci před aktuální lekcí; do doby plné vakcinace musí klient dokládat platný PCR test
• žádné jiné testy a potvrzení nelze bohužel uznat

Kontrola prokázání bezinfekčnosti dle aktuálně platných vládních nařízení bude probíhat od 14. 2 .2022 prostřednictvím aplikace k ověření platnosti certifikátů (čtečka QR kódů). Kontrola může být zopakována kdykoliv v průběhu pololetí. V případě, že v této souvislosti vznikne překážka na straně účastníka (neplatný certifikát), nelze uplatnit nárok na vrácení kurzovného dle storno podmínek.

Výjimky

  1. Děti do 12 let bezinfekčnost neprokazují.
  2. Samostatně test PCR dokládají pouze osoby ve věku 12–18 let a kontraindikovaní ze zdravotních důvodů (nutno doložit certifikátem).
  3. Do ostatních programů (do 20 osob) není třeba dokládat bezinfekčnost. Po dobu programu však platí povinnost ochrany nosu a úst.

Výjimky z nošení respirátorů

•  děti do zahájení školní docházky
•  cvičící osoby (po dobu cvičení)