sendvicova-generace-pece-o-seniora

Péče o seniora. Co dělat a jak to zvládnout?

Občas se můžete ocitnout v situaci, kdy nevidíte východisko ven. Víme, že péče o seniora, je náročná. Nese s sebou omezení a nároky nejen na pečujícího, ale na celou rodinu. Ať už se jedná o bydlení, finance, časovou, psychickou a fyzickou zátěž, obtíže spojené s poskytováním zdravotní péče apod.

Připravili jsme pro rubriku Co dělat, když se ocitnete v situaci, kdy budete muset řešit, jak se postarat o své nebo partnerovi stárnoucí rodiče.

Může například nastat situace, kdy se k vám senior bude muset přestěhovat, budete mu pomáhat vyřizovat příspěvek na péči nebo se jeho zdravotní stav zhorší natolik, že budete uvažovat o využití paliativní péče.

Jak (nejen) tyto záležitosti řešit vám poradíme právě v rubrice Co dělat když, která je součástí našeho webu www.sendvicovagenerace.cz. Zde najdete spoustu zajímavých informací, adresář služeb anebo si můžete poslechnout náš podcast o sendvičové generaci.

Péče o seniora – jak to všechno zvládnout

Nejdříve je potřeba si přiznat, že je to často problém a že není ostuda to nezvládat. Pamatujme na „princip přežití“: při problému musíme nejprve nasadit dýchací masku sobě, teprve poté druhým. Proto vždy zvažte své síly.

I naše motto pro sendvičovou generaci zní: „V této životní fázi je všeho moc. Nevědět si rady není známka selhání. Požádat o pomoc je v pořádku.“

  1. Pokud to jde, kontaktujte další příbuzné a pokuste se starosti mezi sebe rozdělit. Domluvit se na tom, jakým způsobem se každý jeden může do péče o seniora zapojit. Možností lze najít mnoho: nákupy, vaření, doprovody k lékaři, vyřizování úředních záležitostí, obstarání hygieny, návštěvy, finanční podpora apod.
  2. Je důležité myslet také na sebe. Což je opravdu obtížné, protože chybí čas i energie. Ale bez toho to zkrátka nejde a riziko, že člověk vyhoří, je vysoké. Proto je potřeba dopřát si čas pro sebe, své koníčky, odpočinek, nabrat energii a sílu.
  3. Nezapomínejte na svůj partnerský vztah. Partneři by měli cítit, že jsou důležitou součástí rodiny, neměli by být odstrčeni na druhou nebo až na třetí kolej. Jsou to ti, komu je možné a vlastně i žádoucí říct o pomoc, s kým řešit problémy a komu se svěřit. Společné rozhodování a řešení problémů může vztah i posílit.
  4. Je-li to možné, nerezignujte na svůj profesní život. Hledejte cestu, jak si zachovat alespoň minimální míru kontaktu se svou profesí – např. možnost polovičního či zkráceného úvazku, v krajní situaci alespoň příležitostné „záskoky“, výpomoc apod.
  5. Vyžaduje-li to situace, nebojte se vyhledat odbornou pomoc – poraden, sociálních služeb a jiných organizací. Je dobré zvážit, jaký typ pomoci je v dané situaci potřeba, jestli potřebujete pomoc pro sebe, pro seniora, o kterého pečujete, nebo například pomoc v domácnosti.

pece-o-seniora

Je důležité si uvědomit, že se pečující nezříká své role, i když využije pomoci sociálních služeb. Obsah a forma péče se v tomto případě mění, ale péče o seniora jako taková by neměla úplně vymizet.

Můžeme si to představit v ideálním případě tak, že pečujícímu odpadají právě ty každodenní úkoly a povinnosti, a zbývá tak více času na to být prostě spolu, povídat si, sdílet apod.

Péče o seniora - Co dělat když…

Rubrika s praktickými návody a tipy, jak zvládat konkrétní situace (nejen) při péči o seniora.

Problematice sendvičové generace – pečujících o děti a současně o seniory – se v Centru pro rodinu a sociální péči věnujeme od roku 2019. Příslušníci sendvičové generace, převážně ženy, se cítí dlouhodobě vyčerpané, unavené, ve stresu a téměř všechny se potýkají s nedostatkem času na sebe, své koníčky, odpočinek anebo společenský život.