Jak si zabezpečit šťastné a pohodové stáří? Šetřete a pomáhejte

Jak si zabezpečit šťastné a pohodové stáří?

Stáří určitě nepatří mezi soudobé trendy. Snem žen (ale i mužů) je stárnout co nejpomaleji a vypadat přinejmenším o  10 let mladší. Zatímco generace ročníků, narozených v letech sedmdesátých až osmdesátých,  měla babičky v zástěrách, s rukama od mouky a časem na pohádky (protože některé z nich byly v důchodu už od svých 55 let), dnes babičky vypadají v pětapadesáti na pětačtyřicet a patří k produktivní populaci středního věku.

Stáří se odkládá

Stáří se odkládá. Nechce se na něj myslet. Radši bychom se mu vyhnuli úplně a jelikož dobře víme, že to není možné, zaujímáme alespoň pozici “mně se to netýká” a to tak dlouho, jak je to jenom jde.  Nicméně – není to tak správně.

Štastné a pohodové stáří

Štastné a pohodové stáří není něco, v co se má doufat a “ono se to seběhne” asi tak, jako když nám v dětství nosil dárky Ježíšek. Štastné a pohodové stáří není ani něco jako sázka do loterie, kdy se až v našem pokročilém věku ukáže, jaký si za svůj život sklidíme odměny či tresty a jaký na nás padne úděl. Ne. Štastné a pohodové stáří je něco, na čem my sami pracujeme celý svůj život, ať už to děláme vědomě nebo mimoděk.

„Mládež dneška by měla občas uvážit, že bude stářím zítřka.”
— Evelyn Waugh

Je to jako s lidskou tváří, do které se v podobě vrásek otiskne, jak jsme vlastně žili. Naše tvář ve stáří prozradí, zda jsme se v životě více usmívali, nebo mračili, zda máme hlubší vrásky na čele, nebo kolem úst. Stejně tak se na nás podepíše vše, co jsme dělali pro své tělo, zdraví, nebo například finanční budoucnost. Pojďme si ale říci něco konkrétního, jak si zabezpečit šťastné a pohodové stáří:

Investujte do vztahů kolem sebe

Čím více lidí děláte kolem sebe šťastných, tím více lidí chce vidět šťastné vás a to vám vydrží až do důchodového věku. Budete li se soustředit jen na sebe a svou vlastní rodinu, budete také vy to jediné, co vám ve stáří zbude. Vy a popřípadě vaši nejbližší. Zájmem o své širší okolí zvýšíte i zájem o sebe sama.

Šetřete si na budoucnost

Není dobré spoléhat se v otázce zajištění pouze na stát, nebo na rodinu. Vždy mohou nastat nenadálé komplikace, ve kterých  je jediné řešení sáhnout po úsporách. Myslete na to a šetřete si na budoucnost.

Učte své děti respektu a úctě

Respekt a úcta ke stáří je to jediné, co nám může pomoci se ve stáří respektu a úctě těšit. Jsme to my samotní, kdo předává podobné principy svým dětem. To, jak silně jim budu věřit a jak moc budou ochotny se za ně v dospělosti postavit, záleží na jen  na tom, jak se my samotní k daným hodnotám stavíme a jak je předáváme svým ratolestem. Naše děti jsou naše buducnost.

Podporujte organizace

Podporujte neziskové organizace, které se snaží pomáhat tam, kde je třeba pomoci. Existují lidé, kteří si udělají čas, když vy si ho udělat nemůžete. Lidé, kteří jsou ochotni pomáhat, když vy musíte do práce. Lidé, kteří jsou ale financováni primárně z dobrovolných a darovaných zdrojů.

Pomozte už dnes, nečekejte na Ježíška

Vaše pomoc možná nedorazí k nikomu, kdo je s vámi v příbuzenském vztahu. Ano, podpoříte i neznámé babičky a dědečky. Ale jen takto se můžeme postarat o to, že se i vám samotným dostane pomoci i v případě, že byste na stáří zůstali úplně sami.

Přečtěte si podrobnější informace o našich službách pro seniory ZDE